Marihuana jest naturalnie występującą substancją psychotropową, która działa depresyjnie na układ nerwowy. Spożywa się ją najczęściej drogą oddechową lub w preparatach jadalnych. Ale jak długo marihuana jest wykrywalna we krwi?

Obecnie badania szacują, że marihuana jest jednym z najczęściej stosowanych na świecie narkotyków w celach rekreacyjnych i leczniczych. Poza wpływem na organizm, marihuana może być wykryta w płynach ustrojowych przez 1 do 30 dni po ostatnim użyciu.

Krew, mocz, ślina i włosy to główne źródła identyfikacji i pomiaru marihuany w organizmie. Okres wykrywania zmienia się w zależności od ilości i częstotliwości użytkowania.

Jak długo marihuana jest wykrywalna poprzez badania krwi?

Testy narkotykowe wykorzystują substancje chemiczne do pomiaru stężenia marihuany lub jej metabolitów w różnych próbkach i płynach ustrojowych. Delta-9-tetrahydrokannabinol (THC) to substancja czynna odpowiedzialna za typowe objawy używania konopi.

Standardowe testy krwi na marihuanę skupiają się na identyfikacji THC i jego metabolitów, takich jak THC-COOH. Wynik badania krwi jest pozytywny, jeśli poziom THC jest równy lub wyższy niż 0,5 nanograma na mililitr (ng/ml) – dane pochodzą z portalu prebiotic.pl, specjalizującego się w medycynie i badaniach.

Czas wykrycia we krwi różni się znacznie w zależności od wieku, dawki, częstotliwości stosowania i metabolizmu. Badania twierdzą, że marihuana jest wykrywalna we krwi przez 1-2 dni. Inne laboratoria szacują, że THC może pojawiać się w osoczu krwi nawet przez 36 godzin. Ponadto okres trwania metabolitów konopi jest dłuższy niż THC. W związku z tym, przy regularnym stosowaniu, THC-COOH można zidentyfikować we krwi po kilku tygodniach od ostatniego użycia.

Jak Twój organizm przetwarza marihuanę?

Kiedy osoba pali marihuanę, THC znajdujące się w roślinie przechodzi bezpośrednio z płuc do krwiobiegu. W ten sposób substancja jest w stanie rozprowadzić się po całym organizmie i dotrzeć do układu endokannabinoidowego w mózgu. W tym sensie wdychanie marihuany powoduje, że pierwsze objawy pojawiają się już po 15-30 minutach, a następnie znikają po 1 do 3 godzin.

THC może być również wchłaniane przez serce i tkankę tłuszczową, aby być uwalniane stopniowo, utrzymując efekt działania narkotyku przez dłuższy czas. Z drugiej strony, duża część marihuany we krwi jest metabolizowana bezpośrednio w wątrobie, tworząc ponad 80 metabolitów. U nałogowych użytkowników THC metabolity gromadzą się szybciej niż są metabolizowane i eliminowane. Oznacza to, że testy mogą być pozytywne przez wiele więcej dni niż się spodziewano.